هشدار درباره عوارض اعتیادآور یک داروی شایع

کد خبر :  1813945413267858052 تاریخ :  جمعه 10 بهمن 1393 08:45
پژوهشگر اعتیاد: ترامادول را از فهرست دارویی حذف کنیدهشدار درباره عوارض اعتیادآور یک داروی شایعجام جم سرا: یکی از پژوهشگران حوزه اعتیاد با بیان اینکه قشر نوجوان، جوان، سربازان و دانشجویان بیشترین مصرف‌کنندگان ترامادول به شمار می‌روند گفت: میزان اعتیادآوری هر قرص این دارو برابر با یک قرص تریاک است، و به علت عوارض شدید و مراجعه بیماران دچار تشنج به بیمارستان‌ها، باید از فهرست دارویی (فارماکوپه) ایران حذف شود.

دکتر هومان نارنجی‌ها افزود: متاسفانه آمار ۴/۱ درصدی وابستگی به ترامادول در دانشجویان گواه بر شیوع بیشتر این ماده خطرناک در سایر گروه‌های اجتماعی و تحصیلی است.

وی با اشاره به اینکه ترامادول یک قرص بسیار اعتیادآور و تشنج‌زا است، اظهار داشت: طی سال‌های اخیر تجویز این دارو به عنوان مسکن توسط متخصصان کاهش یافته اما در عین حال مصرف آن بدون تجویز افزایش یافته است. در حالی که ترامادول صرفا برای سوء مصرف و مصارف معتادان و بهبود انزال زودرس استفاده می‌شود.

نارنجی‌ها با اشاره به اینکه ترامادول از خانواده تریاک است و این ماده مخدر، اعتیادی سخت و پیچیده دارد و بسیاری از بیماران وابسته به مصرف ترامادول برای درمان و ترک بستری می‌شوند، گفت: درمان سرپایی این بیماران با عوارض سخت، بسیار دشوار و غیر ممکن است.

وی افزود: در حال حاضر بیشترین مصرف ترامادول در بین قشر نوجوان، جوان، سربازان و دانشجویان است و متاسفانه این قرص به سهولت در عطاری‌ها، سوپر مارکت‌ها و... به قیمت ۱۵ هزار ریال حاوی ۱۰ عدد قرص عرضه می‌شود.

نارنجی تاکید کرد: براساس نتایج بررسی‌هایی که با مراجعه متخصصان به چند داروخانه در سطح شهر تهران انجام شده است، تجویز پزشکی چندانی برای مصرف ترامادول صورت نمی‌گیرد و عمده مصرف ویژه از سوی دانشجویان است.

وی با اشاره به اینکه ترامادول جزو اقلام پر تولید کشور است، تاکید کرد: سازمان غذا و دارو به طور رسمی دارویی را با نرخ ارز مرجع تامین می‌کند که همه آن صرف ایجاد اعتیاد در قشر جوان می‌شود. آیا اولویت دیگری برای تامین این ارز در داروها وجود ندارد. (مهر)

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه